DHZ Petrovice na Slovensku, Žilinský kraj, okres Bytča
Historie obce Petrovice:
Obec bola založená v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka o Petroviciach pochádza z roku 1312, v dokumente nazvanom ako Peter richtár v Petroviciach, v ktorom boli spomenutí svedkovia plebán Konrád a Herman.
Richtár mal právo zriadiť mlyn, jatku, kováčsku a obuvnícku dielňu, pekáreň, mal súdnu moc okrem hrdelných zločinov. Osudy ľudí v 14. storočí sa nespomínajú v písomných zmienkach. Ľudia sa venovali poľnohospodárstvu, pestovali hlavne obilniny (raž, ovos, jačmeň). Neskôr sa rozšíril aj chov dobytka (ošípané a hydina). V 15. storočí sa zhoršili všeobecné pomery: zemepáni začali zavádzať nové povinnosti, obmedzilo sa slobodné sťahovanie poddaných, zvýšila sa feudálna renta.
Na osud Petrovíc vplývalo časté menenie vlastníctva bytčianskeho panstva v 15. a 16. storočí, čo trvalo až do roku 1558, kedy bola uzavretá vzájomná dohoda medzi Rafaelom Podmanickým a Jánom Imrafim. Daňový zápis potvrdzuje, že v roku 1553 Petrovice so všetkým dedinami bytčianskeho panstva patrili pod hrad Hričov. Od roku 1563 až do roku 1626 bytčianske panstvo vlastnili Thurzovci (jedna z najbohatších feudálnych rodín na Slovensku). Obyvateľstvo nemalo jednoduchý život, museli odovzdávať dávky, štátne aj stoličné dane, cirkevný desiatok. Počas vojny každá sedliacka usadlosť mala povinnosť dať jedného robotníka na 6–12 dní práce pri budovaní opevnení. V roku 1593 žilo v Petroviciach 13 rodín.
V 17. storočí panovali v krajine vnútorné nepokoje a od roku 1608 boli poddaní pripútaní k pôde. V tom čase žilo v Petroviciach okolo 6 sedliackych a 8 želiarskych rodín. Podželiari pracovali za stravu, oblečenie alebo menši peniaz u bohatších sedliakov.
V 18. storočí sa bytčianske panstvo dostalo do rúk Esterháziovcov, ktorí ho vlastnili až do konca feudalizmu. Krajina sa začala obnovovať po vojnách a nepokojoch. Hlavným zamestnaním bolo stále poľnohospodárstvo a druhy pestovaných obilnín sa v priebehu storočí takmer nezmenili. V obci žilo 64 želiarskych rodín. Ich ale poľnohospodárstvo nemohlo uživiť, preto museli hľadať spôsob obživy inde. Jozef II. neskôr zrušil nevoľníctvo a uvoľnil priviazanosť k pôde.
V 19. storočí v obci žilo 36 sedliackych a 103 želiarskych rodín (obec mala 609 obyvateľov). Zemepánovi odvádzali dávky, prevažovala peňažná renta nad materiálnou. Pre bytčianske panstvo bola hora Petrovská stálym zdrojom príjmov, celý lesný komplex mal 600 urbárskych jutár. Poddanstvo bolo na ústupe a v roku 1848 bol prijatý zákon o zrušení poddanstva, ale želiari a zmluvní roľníci (viazaní k panskej pôde zmluvou) museli zostať aj naďalej u Esterháziovcov. V druhej polovici 19. storočia základnú masu tvorili drobní roľníci a bezzemkovia. Vykúpiť od všetkých povinností sa podarilo v Petroviciach až veľa rokov po zrušení poddanstva.
zdroj: Internet
Základní informace o DHZ Petrovice
Email: hasici@dhzpetrovice.eu.sk
Videogalerie sboru: www.youtube.com
Historie sboru dobrovolných hasičů v Petrovicích na Slovensku – ZDE.
Příhraniční spolupráce dobrovolných hasičských sborů Petrovice
rok 2008
V roce 2008 byla zahájena jednání o vzájemné spolupráci a vzájemných projektech. Tato jednání byla úspěšná a již v tomto roce proběhla návštěva našeho sboru na Slovensku ku příležitosti 85. výročí založení DHZ v obci Petrovice na Slovensku. Následně poté se začal připravovat společný tábor pro děti, který měl být pod záštitou obou obcí uspořádán v následujícím roce 2009 na Slovensku.
rok 2009
Vše se podařilo zdárně zorganizovat a tábor se uskutečnil v Rajecké Lesné v počtu 80 dětí z obou států. Děti se během tábora vzájemně spřátelily což naplnilo cíl tohoto společného projektu. Kolegové hasiči a spoluobčané ze Slovenska nás navštívili při příležitosti oslav 115. výročí založení sboru v květnu 2009. Zde je čekala slavnostní mše, ukázky mládeže při PÚ a ukázky techniky JPO v obci. Po vystoupeních navštívili atomový kryt „Výpustek“ u Křtin. Po návratu zpět do obce následoval program v KD při hudebním doprovodu „Veselé trojky Pavla Kršky“. Po 20 hodině se s námi přátelé ze Slovenska rozloučili a odjeli zpět do svého kraje. V tomto roce ještě následovala návštěva na Slovensku, která byla spojena se zájezdem do hasičského muzea a muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem a exkurze s ochutnávkou v pivovaru Radegast. Poté následoval příjezd do Petrovic na Slovensku, kde nás čekal country bál, na kterém jsme se společně s přáteli se Slovenka pobavili. Pohodový konec tohoto zájezdu byl narušen dopravní nehodou, ke které jsme dorazili jako první a tak jsme poskytli první pomoc účastníkům této nehody a zavolali záchranné složky ze Slovenska. Naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn a tak jsme po příjezdu hasičů mohli pokračovat klidně v cestě domů. Na podzim se opět začal chystat, mimo jiných drobnějších akcí, hlavní projekt na prázdniny 2010, který bude tentokrát uskutečněn v Česku. Na podzim byla předběžně zamluvena základna Kutiny nedaleko Tišnova.
rok 2010
Letošní rok začal ve znamení příprav společného projektu vzájemné spolupráce při řadě akcí. První akcí, při které jsme se s přáteli ze Slovenska setkali byla okrsková soutěž, která se konala 8.5.2010 v Petrovicích na místním letišti. Slováci dorazili už předešlý večer a tak jsme mohli společně strávit krásný večer. Do soutěže bylo zapojeno i družstvo můžu z Petrovic na Slovensku. Soutěž dětí se nekonala kvůli špatnému počasí, ale na závěr si zasoutěžila družstva pouze z Petrovic ČR a SR. Následující a největší akcí a v tomto roce byl společný Letní tábor dětí z ČR a SR v termínu 10.-17.7.2010. Tábor se letos uskutečnil u nás na základně Kutiny u Říkonína. Další akce, na které jsme se s přáteli ze Slovenska setkali, byla soutěž o Pohár okrskového velitele v Petrovicích na Slovensku konaná 24.7.2010 na hřišti za obcí. Soutěže se zúčastnilo družstvo žáků, dvě družstva mužů a navíc se zapojili i naše dorostenky a společně se slovenskými sestavily Česko-Slovenské družstvo žen. Během soutěže nás moc nepodpořilo počasí, ale společně s kamarády ze Slovenska jsme si ji užili. Již na podzim jsme zahájili přípravu dalších společných projektů, zejména Letního tábora v roce 2011.
rok 2011
V lednu jsme se setkali s přáteli se Slovenska ohledně dořešení detailů ohledně táboru 2011 v RS Zálesí. Další setkání proběhlo v březnu, kde se řešila vzájemná spolupráce na celý rok. V červenci proběhl již třetí společný tábor bohužel za nepříznivého počasí. Na počátek října proběhlo setká mladých hasičů z obou zemí na Slovensku a návštěvou požární stanice b Žilině. Připravují se další akce v následujícím roce.
rok 2012
V roce 2012 slavila obec Petrovice na Slovensku 700. výročí jejího založení. Zástupci našeho sboru se oslav zúčastnili a strávili mnoho příjemných chvil s našimi přáteli. V téže roce navštívili také Slováci naše Petrovice, kdy jsme společně strávili brzké odpoledne v Penzionu U Hraběnky jednáním o další spolupráci a následně ve Sloupě při bowlingovém turnaji a příjemným společným večerem.
rok 2013
Na počátku roku se zástupci sborů setkali, aby upřesnili společné akce a jejich termíny v tomto roce. Jistě nejvýznamější akce byla oslava 90. výročí DHZ Petrovice, které zúčastnili zástupci sboru i mládeže. Proběhla mše za hasiče, výroční schůze DHZ. Někteří členové byli oceněni vyznamenáními. Po ukončení oficiální části proběhlo vystoupení místního sboru. Dále pak byla volná zábava, při které hrál DJ.