SDRUŽENÍ HASIČŮ ČECH, MORAVY A SLEZSKA - Jihomoravský kraj - Okres Blansko
 
Sbor dobrovolných hasičů Petrovice

Akce a tradice sboru

Akce pořádané sborem dobrovolných hasičů v Petrovicích se po mnoha letech opakování staly tradičními a jsou nedílnou součástí života v obci. Ty nejvýznamnější jsou zmíněny právě na této stránce. Přečtěte si o akcích, které sbor pořádá pro své spoluobčany a členy.

Příhraniční spolupráce hasičů z Petrovic u Blanska a Petrovic u Bytče na Slovensku

V roce 2008 byla navázána příhraniční spolupráce s jedinými Petrovicemi na Slovensku v okrese Bytča. Od této doby se střídavě navštěvujeme při různých příležitostech a vždy s kladnými ohlasy. Společnou aktivitou obou obcí a sborů je pořádání táborů pro děti, který je střídavě pořádán v obou státech. V roce 2009 by poprvé uskutečněn na Slovensku a v náledujících dvou letech v ČR. Dále se setkáváme při soutěžních událostech apod.

Tábory v rámci příhraniční spolupráce

Práci s mládeží a využití jejich volného času o prázdninách si náš sbor zvolil jako jeden z hlavních zaměření své činnosti. Proto jsme se od roku 2009 rozhodli pro každoroční pořádání letního tábora společně s hasiči na Slovensku pro děti z ČR a SR. Kladné ohlasy na minulé tábory nás v dalších činností podporují a plánujeme další společné akce nejen pro mládež. Tábor bývá týdenní s kapacitou 90-100 osob. Vždy se táboru účastní okolo 40 dětí z každého státu. Kvalitu organizace tábora zajišťují kvalifikovaní a proškolení  vedoucí nejenom z řad členů sborů.

Letní soustředění

Letní soustředění začala být aktuální až v posledních letech, kdy na dlouhé tábory nedostali vedoucí dovolenou. Proto byly uspořádány tzv. „Prodloužené víkendy“. Během této doby si mladí hasiči vyzkouší dovednosti získané při nácviku požárních disciplín, hrají různé sporty a baví se se svými kamarády. Většinou se tyto soustředění pořádají jednou za dva roky dle aktuálních možností.

Babský bál

Dobrovolní petrovičtí hasiči, opět zavedli oblíbené hasičské plesy. Akci mívají na starost převážně členky sboru a snaží se ji pojmout netradičně, aby zaujala širokou veřejnost. Tradiční na těchto plesech zůstává skvělá hudba, bohatý kulturní program a chutné  občerstvení. Jako na každém plese i zde nechybí tombola a zajímavé ceny. Tyto plesy  jsou zajímavým zpestřením zimních víkendů.

Maškarní průvod, Ostatky

Již od dávných dob probíhá každoročně v Petrovicích maškarní průvod. Průvodu se účastní nejen hasiči ale všichni občané a mládež, kteří mají zájem o zábavu a masopustní veselí. Po průchodu obcí je tradičně průvod zakončen výborným občerstvením.

Pálení čarodějnic

Každý rok 30. dubna, na petrovickém kopci zvaný „Větřák“, se koná tradiční pálení čarodějnic, které je zajímavou akcí uspořádanou pro naše spoluobčany. Hasiči při této akci zajišťují bezpečí a občerstvení zúčastněných lidí. Petrovská vatra je vidět z dalekého okolí a proto vždycky přiláká spoustu lidí.

Setkání hasičů z Petrovic v ČR

Tento zajímavý nápad jako první uspořádali naši hasiči. Ve spolupráci s Antonínem Filoušem, který tomuto projektu dal první impulsy a připravil tak půdu nové tradici, mohli naši hasiči uspořádat velkolepou akci, při které si všichni „petrovičtí“ hasiči zasedli u jednoho stolu. První setkání bylo v roce 2003 v Petrovicích u Blanska, tedy u nás! Další iniciativy se ujali hasiči z Petrovic u Sušice, jež pohostili ostatní petrovické sbory v roce 2004. Třetí setkání proběhlo v Petrovicích u Karviné v roce 2005. Doufám, že s touto skvělou tradicí budou dále pokračovat i další „petrovické“ sbory. Této iniciativy se v dalších letech ujala obec a další setkání již probíhají bohužel bez členů našeho SDH.

Pouťové zábavy

Petrovické pouťové zábavy probíhají na konci června na svátek Petra a Pavla, kterému je zasvěcen petrovický kostel. Oslavy pouti probíhají v obci několik dní. Vše samozřejmě začíná přípravami, ale první ze zábav bývá v pátek. Zachovává se tradice, že páteční
zábava patří mladým a sobotní posezení s živou hudnou a dobrotami z udírny pro odrostlejší generace, ale vždy jsou vítáni všichni. V neděli je od dopoledních hodin otevřena hospoda a posezení před i v KD. Ke zpříjemnění nálady hraje reprodukovaná nebo živá hudba. Po náročném víkendu následuje velký úklid  a tzv. Hasičská pouť.

Hasičská pouť

Nejen pro hasiče, kteří přes víkend měli služby a museli sloužit, je vždy v pondělí po pouti připravena další zajímavá akce. Někdo tomu zprvu říká úklid, ale vždycky to skončí zase u piva a hraní na harmoniky. Mladší, ale i starší členové sboru se někdy marně pokouší vzpomenout na svoje sportovní výkony, které předvádí na místním hřišti při hraní fotbalu nebo nohejbalu. Týmy jsou většinou ve složení „svobodní“ proti „ženatým“. Někdy se stává, že z důvodu neodhadnutí své kondice z hřiště neodchází všichni hráči „po svých“, i přesto že hra není agresivní. Netrvá to dlouho a zmožení hráči se rychle uzdraví po absorpci „zlatého lahodného moku“.

Sousedské posezení s hudbou

Na konci prázdnin je pro spoluobčany uspořádána akce s názvem Sousedské posezení s hudbou. Podávají se dobroty z udírny a nechybí ani pivo a další pochutiny. Ke poslechu i k tanci hraje živá hudba a tak si mohou všichni tuto akci příjemně úžít. Za příznivého počasí bývá akce pod širým nebem a za deště či zimy v KD.

Valná hromada

Nezbytnou součástí fungování našeho sdružení je každoročně pořádaná valná hromada na konci roku případně na začátku následujícího. Zde se hodnotí  činnost všech složek sboru za uplynulý rok, vznesou se cíle do roku následujícího, proběhne diskuze a následné občerstvení.  Ve volebních rocích se navíc pořádají volby do výboru sboru. V posledních letech také vybíráme mladé hasiče, kteří jsou za svou celoroční činnost odměněni.

Výborová schůze

Výbor SDH se schází každý první čtvrtek v měsíci. Předmětem schůze je zorganizovat plánované akce a zhodnotit akce již uskutečněné. Na závěr schůze je vždy diskuze na různá témata. Mimo pravidelných schůzí výboru probíhá i řada mimořídných hlavně před významnými akcemi.

Halloweenský pochod s lampiony

Sbor dobrovolných hasičů pořádá pro děti a jejich rodiče Halloweenský pochod s lampiony. Před samotným pochodem jsou pro děti přiraveny rukodělné díly, kde si mohou vyrobit vlastní lampioný nebo strašidla či dárky pro rodiče a kamarády. Poté se všichni shromáždí a celý průvod prochází zákoutími obce s rozsvěcenými lampiony. Cestou mohou narazit na pohádkové bytosti, u kterých plní jednoduché úkoly a mohou tak získat sladkosti. Akce je pak zakončena diskotékou a soutěžemi pro děti a občerstvení pro rodiče.

Netradiční závod pro děti i rodiče

Pro  zábavu mládeže všech věkových kategorií a jejich rodiče je nepravidelně v září připravován netradiční závod v okolí Petrovic. Děti i rodiče plní nejrůznější úkoly ať už s hasičskou tématikou nebo pouze dovednostní disciplíny. Celý závod je zakončen opákáním párků, doplňkovími soutěžemi a hlavně vyhlášením vítězů a rozdání cen.

Zahájení adventu

Zahájení adventu je akce, kterou se snažíme zpříjemnit jeden ze zimních večerů našich spoluobčanů a hlavně dětí. Tato akce probíhá
vždy první adventní neděli a vždy vystupují s vánočními koledami a básničkami děti z kolektivu mladých hasičů. Celé vystoupení je moderováno vedoucími mládeže a doplněno vystoupení místního chrámového souboru. Na závěr je rozsvícen vánoční strom, který již mnoho let zdobí místní hasiči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Secured By miniOrange