SDRUŽENÍ HASIČŮ ČECH, MORAVY A SLEZSKA - Jihomoravský kraj - Okres Blansko
 
Sbor dobrovolných hasičů Petrovice

Mladí hasiči

Informace k organizaci soutěží mladých hasičů

Průvodní dopis určený rodičům mladých hasičů

O kolektivu mládeže SDH Petrovice

Náš sbor se už od dávné historie pečlivě staral o výchovu svých následovníků, připravoval je na hasičské disciplíny a vštěpoval jim základy požární ochrany. Nejinak je tomu i dnes. Současné složení kolektivu se začalo formovat v roce 2004, kdy se vedoucím kolektivu stal Bc. Jan Filouš. Zanedlouho se k němu připojila jeho přítelkyně, dnes již jeho manželka, Mgr. Eva Filoušová. Toto prostředí jim nebylo cizí, protože oba byli od mala mladými hasiči.

Postupně s přibývajícími mladými hasiči a s podporou dalších členů sboru se z jednoho družstva žáků stala družstva dvě (mladších a starších žáků), která se pravidelně účastnila hry Plamen na okresní úrovni a pohárových soutěží v okolí. Postupně se s členy kolektivu rozšiřoval i počet vedoucích a instruktorů. Převážně šlo o mladé hasiče, kteří odrostli svým věkovým kategoriím a začali vypomáhat s výcvikem a předávat mladším členům své zkušenosti. Nejprve to byla Petra Pernicová, která se dlouho dobu věnovala převážně mladším žákům. V dalších letech se k vedoucím připojily tehdy ještě dorostenky Leona Vašíčková, Michaela Skoumalová a Daniela Ševčíková.

V roce 2018 došlo ke změně ve vedení kolektivu a na místo vedoucího se postavila Aneta Tichá, zkušená závodnice a instruktorka a dnes již vedoucí mládeže. Bývalý vedoucí Bc. Jan Filouš se ujal funkce velitele sboru a nadále se bude věnovat i činnosti kolektivu. Aneta společně se svými vrstevníky dostane do kolektivu novou krev, elán a chuť vítězit a být stále lepšími.

Od roku 2011, kdy na okrese vznikla liga mládeže pod záštitou OORM, se kolektiv zúčastňuje většiny závodů s dobrými výsledky. V roce 2009 se po letech začalo v kolektivu pracovat i s kategorií dorostu. Sestavená družstva chlapců i děvčat však, kvůli nedostatku členů vydržela jen jednu sezónu a od té doby se v dorostenecké kategorii pracuje pouze s jednotlivci. I přesto družstvo dorostenců v roce 2010 postoupilo na krajské kolo. Od té doby se však jednotlivci nenechávají zahanbit a v roce 2012, 2013 a 2015, 2017 postoupili vždy někteří členové až na MČR dorostu.

Od roku 2013 pracujeme v kolektivu i s věkovou kategorii přípravky jejichž instruktorkou je Barbora Pagáčová a s pomocí rodičů nejmladších hasičů zajišťuje její chod. Takže členy kolektivu jsou nyní děti od předškolního věku až po dorost. Kolektiv má dnes přes 4 desítky členů a dostatek kvalifikovaných vedoucích nebo instruktorů, jejichž seznam naleznete ZDE.

Důležitou funkci při rozvoji kolektivu plní také výbor sboru, který díky své práci a rozhodování v maximální míře podporuje zájmy dětí z kolektivu, který má opravdu široké věkové rozpětí. Sboru se v posledních letech daří zajišťovat finanční prostředky nejen vlastní činností, ale také z grantů a dotačních titulů Jihomoravského kraje, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a od sponzorů či příznivců .

Od roku 2008 sbor pořádá pro mladé hasiče a děti z Petrovic a okolí letní dětské tábory s účastní i zahraničních přátel z DHZ Petrovice, okres Bytča.

Další informace o tom, jak to chodí v našem kolektivu najdete ZDE.

Videa o historii a současnosti práce s mládeží ve sboru

Vytvořeno v roce 2014 ku příležitosti oslav 120. výročí založení SDH Petrovice.


Instruktážní videa disciplín hry Plamen

– Požární útok
– Útok CTIF
– Štafeta CTIF
– Štafeta 4x60m
– Štafeta dvojic
– 60m s překážkami

2 Comments

  1. Pingback: Chtěli byste být MLADÝM HASIČEM? – Sbor dobrovolných hasičů Petrovice u Blanska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Secured By miniOrange