SDRUŽENÍ HASIČŮ ČECH, MORAVY A SLEZSKA - Jihomoravský kraj - Okres Blansko
 
Požární sport v Petrovicích a sbírka na novou mašinu

Požární sport v Petrovicích a sbírka na novou mašinu

Sbor dobrovolných hasičů Petrovice  byl založen před téměř 130 lety a je významnou složkou v naší obci. Pod jeho záštitou se v průběhu let konaly různé kulturní, společenské i sportovní akce. Některé z nich se postupem času staly tradičními a nás těší, že je můžeme i nadále zachovávat a rozvíjet. Jsou to velice úspěšné akce a každoročně přilákají nové tváře, které se v dalších letech rády vracejí.

A i když se rádi angažujeme v organizování kulturních a společenských akcích naší obce, jsme hasiči a velmi důležitá a prestižní záležitost je pro nás požární sport.

Významnou a nedílnou součástí naší činnosti je práce s mládeží. V této době se především věnujeme kategorii mladších žáků, se kterými se účastníme závodů v rámci Okresní ligy mládeže Blansko i celoroční Hry Plamen. Naši mladší žáci se pod vedením svých vedoucích postupně zlepšují a jsou k vidění lepší a lepší výsledky. Nejdůležitější je ale fakt, že je samotné tento sport baví a chtějí se mu věnovat i nadále. I když se nám v posledních letech nedaří naplnit kategori starších žáků a dorostenců, v minulých letech děti v těchto kategoricích podávali opravdu skvělé výkony. Řada našich dorostenek a dorostenců se probojovala až na mistrovstí České Republiky a podávali skvělé výkony na závodech po celé republice. Často se láska k „hasičině“ dědí z generace na generaci. Je proto více než pravděpodobné, že děti, které máme nyní v mladších kategoricích budou dále pokračovat do starších žáků, dorostu a až dospějí budou moci navazovat na práci a úspěchy, které budujeme nyní.

Dlouhé roky se v našem sboru nedařilo založit sportovní družstva žen a můžu. Pravidelně jsmě se sice účastnily okrskových závodů v požárním sportu, ale udržet stálý a aktivní tým, který nás bude reprezentovat se nám nedařilo. V loňské roce přišla po dlouhé době chuť trénovat a soutěžit. Družstvo žen a veteránů se zúčastnilo několika závodů v rámci Velké ceny Blanenska.

Seriálu závodů Velké ceny Blanenska se pravidelně účastní kolem dvaceti týmů mužů a deseti týmů žen. V posledních letech se kategorie rozšířily také o dorost a veterány, tedy závodníky nad 35 let. Od letošního roku má v blanenské lize pravidelné zastoupení také náš sbor. Současné družstvo mužů se dalo dohromady začátkem letošního roku, před okrskovým kolem v požárním sportu, kterého se naše družstva účastní každý rok. Vyššího kola, tedy okresního, se muži zúčastnili místo družstva ze Žďáru a umístili se na skvělém 3. místě. Na tyto soutěže kluci navázali a nyní již aktivně trénují a účastní se Velké ceny Blanenska, ale také okolních soutěží v jiných okresech. Několika závodů v rámci VCB se opět zúčastnilo i družstvo žen a veteránů.

Vyrovnat se těm nejlepším týmům vyžaduje velké úsilí, které spočívá především v tréninku, vytrvalosti a sbírání zkušeností, ale také v kvalitním zázemí a v dobrém technickém vybavení. Kluci na sobě poctivě pracují a každým tréninkem se zlepšují v technice i rychlosti. O víkendech sbírají zkušenosti na závodech, snaží se vyrovnat těm lepším družstvům, což se jim díky jejich fyzickým výkonům začíná dařit.

Náš sbor se snaží zajistit co nejlepší zázemí a vybavení pro požární sport, abychom mohli výkony stále posouvat k lepšímu. Požární sport je ale nákladná záležitost a vybavit všechna družstva tím nejlepším vybavením není jednoduché. Snažíme se v co největší míře podporovat mladé hasiče, protože práce s mládeží nám dává ten největší smysl. Rádi bychom v Petrovicích vybudovali takové zázemí, aby mohli v požárním sportu a hasičině pokračovat také v dorostenecké věku a samozřejmě v dospělosti.

V současné době bychom rádi pořídili sportovní požární stříkačku, tedy mašinu, která sportovním družstvům umožní měřit se s těmi nejlepšími. Velkou část vybavení pro požární sport se snažíme pokrýt z našich zdrojů. Sportovní požární stříkačka je nejnákladnější položka z nutného vybavení a rádi bychom se obrátili na Vás, členy sboru a občany naší obce, při pořádání sbírky na její pořízení. Budeme rádi, když naši snahu podpoříte. Přispět nám můžete do pokladničky v prodejně COOP u paní Filoušové, druhou pokladničku má u sebe Roman Ševčík. Nebo nám napiště na Facebooku, zde do komentářů, či se na nás obraťte osobně. Budeme rádi. ♥

Děkujeme za jakoukoliv výši vašeho příspěvku. Vážíme si podpory, kterou nám tím vyjadřujete a věříme, že naší činností pro obec a mládež Vás nezklameme.

SDH Petrovice

Foto: Jan Mihula

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Secured By miniOrange